ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

PROTOPIC

0,1% UNG 30G

Maximum ex-factory price/Ex-factory price ? 524,64 CZK
Legal basis of maximum ex-factory price/ex-factory price ? Maximum ex-factory price set by the law.

Informace o základní úhradě

Core reimbursement from health insurance ? 464,34 CZK
Maximum reimbursement from health insurance ? 669,66 CZK
Legal basis of reimbursement from health insurance ? Reimbursement set by the law.
Indication restriction of reimbursement ? Takrolimus v koncentraci 0,1% je hrazen k léčbě atopické dermatitidy (AD) u dospělých od 16 let věku včetně, kteří trpí středně těžkou až těžkou AD tehdy, když v léčbě nesmí nebo by neměly být používány lokální kortikosteroidy (ať už pro plochu nevhodnou k aplikaci kortikosteroidů jako je obličej a šíje, pro nesnášenlivost kortikoterapie nebo pro její neúčinnost). Krátkodobá léčba se ukončí, pokud léze vymizí zcela, téměř nebo přetrvávají pouze v mírné podobě. K udržovací léčbě je takrolimus hrazen u pacientů s vysokou frekvencí exacerbací (tj. 4x ročně nebo více), kteří reagovali nejpozději do 6 týdnů na léčbu takrolimem v masti 2x denně (léze vymizí zcela, téměř nebo přetrvávají pouze v mírné podobě). Po 12 měsících léčby lékař posoudí stav pacienta a rozhodne, zda v terapii pokračovat.
Prescribing doctor's specialisation ? General practitioner
Pediatrics, pediatric and adolescent medicine
Dermatovenerology, children's dermatovenerology, corrective dermatology
Allergology and clinical immunology
Reporting limit ? L: Product subject to prescription restriction may be prescribed for reimbursement by a health insurer only by a doctor with specialist capacity, stating the professional field in the prescription restriction, who has concluded an agreement on the provision of the relevant health service with the health insurer in respect of the specialist capacity, or another doctor under written authority of the Specialist Doctor.
Rough price for the final consumer ? 750,82 CZK
Rough payment for the final consumer (for 1 prescribed package dispensed) ? 81.16 CZK
Eligible extra payment ? 45,31 CZK
Eligible extra payment for individuals aged 65 and older ? 45,31 CZK
Medicinal products reimbursed from health insurance contain the amount of the maximum manufacturer´s price or the producer´s notified price for products which are not subjected to the regulation of the maximum manufacturer´s price, the amount of reimbursement from health insurance and the estimated price for the end consumer (pharmacy price).

Back to list