ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

INFALIN DUO

3MG/ML+0,25MG/ML AUR GTT SOL 10ML

Maximum ex-factory price/Ex-factory price ? 143,75 CZK
Legal basis of maximum ex-factory price/ex-factory price ? Maximum ex-factory price set by the law.

Informace o základní úhradě

Core reimbursement from health insurance ? 50,31 CZK
Maximum reimbursement from health insurance ? 75,82 CZK
Legal basis of reimbursement from health insurance ? Reimbursement set by the law.
Indication restriction of reimbursement ? Kombinace léčivých látek ciprofloxacin/fluocinolon je hrazena při prokázané citlivosti bakteriálního agens v indikaci akutní otitis externa s intaktním bubínkem, a to v případě nedostupnosti, kontraindikace či neúčinnosti topických přípravků s obsahem polymyxinu B nebo aminoglykosidů. Dále je hrazena za předpokladu prokázané citlivosti bakteriálního agens při supuraci v trepanační dutině po tympanomastoidektomii nebo v indikaci hnisavého středoušního zánětu superponovaného na chronickou sekretorickou otitidu při zavedené ventilační trubičce. V případě hrozby z prodlení je možné přípravek podat ještě předtím, než jsou známy výsledky bakteriologického vyšetření. Pokud není aktuálně místo infekce přístupné pro odběr materiálu k bakteriologickému vyšetření, je třeba toto zdůvodnit v dokumentaci pacienta.
Prescribing doctor's specialisation ? Otorhinolaryngology and head and neck surgery, pediatric otolaryngology, phoniatrics
Reporting limit ? E: Unless it is advisable to transfer the prescription of the product to another doctor under paragraph 2 in light of the effect and safety of the product, the "E" symbol will mark the product in the decision.
Rough price for the final consumer ? 216,63 CZK
Rough payment for the final consumer (for 1 prescribed package dispensed) ? 140.81 CZK
Eligible extra payment ? 140,81 CZK
Eligible extra payment for individuals aged 65 and older ? 140,81 CZK
Medicinal products reimbursed from health insurance contain the amount of the maximum manufacturer´s price or the producer´s notified price for products which are not subjected to the regulation of the maximum manufacturer´s price, the amount of reimbursement from health insurance and the estimated price for the end consumer (pharmacy price).

Back to list