ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

TOLAK

40MG/G CRM 20G

Maximum ex-factory price/Ex-factory price ? 1333,82 CZK
Legal basis of maximum ex-factory price/ex-factory price ? Maximum ex-factory price set by the law.

Informace o základní úhradě

Core reimbursement from health insurance ? 1406,42 CZK
Maximum reimbursement from health insurance ? 1901,36 CZK
Legal basis of reimbursement from health insurance ? Reimbursement set by the law.
Indication restriction of reimbursement ? 4% 5-fluorouracil je hrazen k léčbě nehyperkeratotické, nehypertrofické aktinické keratózy (stupeň I a II dle Olsena) na obličeji, uších a/nebo v kapiliciu (kštici) u dospělých pacientů v následujících situacích: a) u pacientů s 5 - 8 viditelnými lézemi na ploše menší nebo rovno 25 cm2, kteří v minulosti neprodělali léčbu kryoterapií b) u pacientů s 9 a více viditelnými lézemi na ploše menší nebo rovno 25 cm2 c) u pacientů s 5 a více viditelnými lézemi na ploše větší než 25 cm2 Hodnocení úspěšnosti terapie se provádí přibližně za 4 týdny po léčbě. Pokud kontrolní vyšetření prokáže, že nebylo dosaženo kompletní odpovědi, ošetřené místo bude znovu pečlivě vyšetřeno a zvážena nová léčba. Z prostředků veřejného zdravotního pojištění jsou hrazeny maximálně dva cykly.
Prescribing doctor's specialisation ? Dermatovenerology, children's dermatovenerology, corrective dermatology
Reporting limit ? E: Unless it is advisable to transfer the prescription of the product to another doctor under paragraph 2 in light of the effect and safety of the product, the "E" symbol will mark the product in the decision.
Rough price for the final consumer ? 1807,93 CZK
Rough payment for the final consumer (for 1 prescribed package dispensed) ? 0 CZK
Eligible extra payment ?
Eligible extra payment for individuals aged 65 and older ?
Medicinal products reimbursed from health insurance contain the amount of the maximum manufacturer´s price or the producer´s notified price for products which are not subjected to the regulation of the maximum manufacturer´s price, the amount of reimbursement from health insurance and the estimated price for the end consumer (pharmacy price).

Back to list